Нов сој коронавирус се појави во француските училишта

Ученици во Франција / Фото: EPA-EFE/Guillaume Horcajuelo

Нов сој на коронавирус е откриен во едно училиште во местото Баналек во Бретања во Франција, за кој стручњаците тврдат дека се работи за мутација поинаква од сите познати варијанти на вирусот, пренесува францускиот портал Телеграм.

Како што наведуваат, новиот сој е поинаков од алфа, бета, делта варијантите на корона вирусот,

Засега со новиот вирус заразени се 24 лица, од кои 18 ученици, а вирусот прв пат се појавил пред еден месец. Како што се наведува поради вирусот затворени се седум од 12 одделенија.

Видео на денот