Нов случај на пренос на коронавирус од животно на човек ја вознемири Холандија

Коронавирусот првпат е регистриран на фармите на куни во април, откако чуварите забележале дека одредени животни имаат тешкотии со дишењето.

Холандското министерство за земјоделство извести денеска за втор случај на пренос на коронавирус од канадски куни на човек на фарма на која животните се одгледуваат поради извоз на крзно.

Министерката Карола Шоутен го извести парламентот за првиот случај на зараза на работник на фарма на куни минатата недела, признавајќи дека насоките на министерството во кои стоеше дека луѓето можат да ги заразат животните, но не и обратно биле погрешни. Истакна дека ризикот за пренос на вирусот надвор од фармата според мислењето на Националниот институт за здравство е „незначителен“. Во денешното писмо до парламентот за вториот случај на пренос на вирусот од канадска куна врз човек повторно го цитираше тоа мислење на институтот.

Прочитајте и...  Брнабиќ: Задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија

Коронавирусот првпат е регистриран на фармите на куни во април, откако чуварите забележале дека одредени животни имаат тешкотии со дишењето.

Крзното на канадските куни се продава на кинескиот, корејскиот, грчкиот и турскиот пазар, потсетува Ројтерс.

Одвоено, холандските власти во неделата известија дека 147 работници од кланицата на компанијата Вион во Гроенло се позитивни на коронавирус. Властите минатиот петок ја затворија кланицата и упатија во карантин 600 работници.

Вион има кланици во Холандија и Германија, вработува вкупно 12.000 работници, а годишно остварува приход од 5,1 милијарди евра. Во кланиците во Германија заразата е утврдена кај повеќе од 10 работници.

Во здружението на холандски синдикати ФНВ сметаат дека причина за ширењето на вирусот треба да се побара во лошото станбено сместување на работниците. Многу работници се доселеници и живеат заедно во мал простор. Во повеќето случаи сместување им обезбедуваат агенциите за вработување, често во Германија.

Прочитајте и...  Студија: Имунитетот на коронавирусот би можел да исчезне за неколку месеци

Градските власти го повикаа Вион и агенциите за привремено вработување да го подобрат сместувањето на работниците за да можат посигурно да ги почитуваат мерките за карантин.

 

Прочитај повеќе

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат

Кина донира заштитна опрема во вредност од 250 илјади евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одбележување на Националниот празник на Франција

Слободен печат

Денес гласаат болните, немоќните и затворениците, најмногу пријавени во Прилеп и Кичево

Слободен печат

ОДИХР: Прелиминарна оценка на 16 јули, конечен извештај околу осум недели по денот на изборите

Слободен печат

Најголем број активни случаи од Ковид-19 во Скопје, не се очекува поголем наплив во болниците

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер, температура до 29 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат