Нов скандал: Братучед на кралицата Елизабета продава привилегиран пристап до режимот на рускиот претседател Путин

EPA
EPA

Роднина на британската кралица Елизабета Втора е обвинет дека бил подготвен да го искористи својот кралски статус за да продаде привилегиран пристап до режимот на рускиот претседател Владимир Путин, откри тајна истрага, пренесува „The Guardian“.

Принцот Мајкл од Кент, братучед на кралицата, наводно им рекол на лажните репортери кои се претставиле како инвеститори од Јужна Кореја дека можат да го ангажираат за 10.000 фунти на ден за „доверливи“ презентации пред тимот на рускиот претседател.

EPA
EPA

Видеото прикажува дека принцот Мајкл ја понудил својата кралска поддршка во замена за 200.000 фунти за време на виртуелен состанок и не му пречело неговата куќа во палатата Кенсингтон да се користи за одржување говор за промовирање лажна јужнокорејска компанија за злато.

Неговиот пријател Маркизот од Ридинг подоцна изјавил дека принцот Мајкл е „неофицијален амбасадор на кралицата во Русија“. Принцот ги негирал обвинувањата изнесени од „Dispatches – Channel 4“ во соработка со „Sunday Times“. Репортерите ја измислија компанијата „Хедонг Хаус“ и контактирале пет члена на кралското семејство со понуда за улогата.

Кабинетот на Мајкл инсистира на тоа дека тој немал „посебни односи“ со Путин и немал никаков контакт со рускиот премиер или неговиот тим од јуни 2003 година, кога последен пат се сретнале. Седумдесет и осумгодишниот принц, прв братучед на кралицата, не добива пари од граѓанскиот список и заработува за живот како претседател на неговата приватна консултантска компанија.

Од него исто така било побарано да и помогне на измислена компанија за злато во Русија. Каналот наведува дека деловниот партнер на принцот Мајкл, Симон Исак, официјално познат како Маркиз на читање, го користел настанот во палатата Кенсингтон во 2003 година (кога гостуваше принцот Мајкл) за да продаде пристап до Путин.

EPA
EPA

Настанот, со цел да го промовира рускиот боречки спорт на самбо, имаше и понуда подоцна лично да се сретне со рускиот водач, открива „Dispatches – Channel 4“.

Ако тој (принцот Мајкл) ја претставува „Куќата на Хедонг“, тоа би можел да му го спомене на Путин и Путин ќе ја најде вистинската личност која е заинтересирана за Јужна Кореја или злато. Само што ја отвора вратата, знаете, што исто така помага, рече Ридинг на снимениот состанок со маскирани новинари.

Мислам дека, ако можам да го кажам ова, ова е малку дискретно, релативно дискретно… Затоа што не сакаме светот да знае дека тој ќе го види Путин чисто од деловни причини, ако ме следите – додаде тој.

Потоа, тој го опиша принцот Мајкл како „неофицијален амбасадор на нејзиното височество во Русија“ и рече дека тензиите меѓу Велика Британија и Русија не влијаат на односите на Мајкл со Путин.

EPA
EPA

Тој генерално се смета за неофицијален амбасадор на нејзиното височество во Русија. Мислам, го реков тоа, знаете, малку помеѓу мене и вас, но мислам дека е општо познато дека е така – истакна тој.

Марина Литвиненко, вдовицата на убиениот руски дисидент Александар Литвиненко, за „Канал 4“ изјави дека е загрижена за обвинувањата дека принцот Мајкл продавал пристап до режимот на Путин, објави „Daily mail“.

Тој мораше да биде свесен дека неговата врска не е само деловен договор. Отворањето на вратата за работа, директно со Владимир Путин, е многу токсична врска – рече таа.

Од канцеларијата на принцот Мајкл изјавија дека тој не добива јавни средства и дека заработува пари самостојно преку неговата консултантска компанија, која ја води повеќе од 40 години.

„Принцот Мајкл нема посебна врска со претседателот Путин. Последен пат се сретнале во јуни 2003 година, а оттогаш принцот Мајкл немал контакт со него или со неговата канцеларија. „Лорд Ридинг е добар пријател кој, во обид да помогне, изнесол предлози што принцот Мајкл не би сакал или не можел да ги исполни“, се вели во соопштението.

Мислев дека контактот со куќата „Хедонг“ е автентичен и само се обидував да го претставам мојот пријател, принцот Мајкл. Направив грешка и ветив премногу и навистина жалам за тоа. Не сум комплетно при себе, бидејќи се опоравувам од трансплантација на бубрег. Да знам, настанот од промоцијата на самба што се случи пред осум години беше мој настан и принцот Мајкл беше само мој гостин заедно со многу други луѓе – истакнал Ридинг.

Видео на денот