Нов силен земјотрес почувствуван синоќа кај Петриња

epa08918491 A man walks in front of a destroyed house in the Strasnik village, near Petrinja, 04 January 2021. The 6.4 magnitude earthquake that struck Croatia on 29 December 2020 left many houses in Petrinja, Sisak and the Glina area damaged or destroyed many and another 4.2 magnitude aftershock was measured earlier on 04 January 2021. The 29 December 2020 earthquake left numerous people injuried and at least seven people dead. EPA-EFE/ANTONIO BAT

Нов земјотрес со јачина од 3,3 степени беше забележан синоќа кај Петриња, соопшти денеска Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотресот се случил во 1.37 часот, а епицентарот му бил шест километри југозападно од Петриња.

После тој, следеле уште два послаби земјотреси со јачина од 1,9 и 2,8 степени.

Извор: Блиц.рс

Видео на денот