Нов шок за Барса: Валенсија го освои Кралскиот куп! (ВИДЕО)

Откако претходно лесно ја освои титулата во „Ла Лига“, Барселона посакуваше со двојна круна да ја заврши сезоната, но каталонскиот состав, иако фаворит, беше поразен од Валенсија.

Каталонците беа елиминирани во полуфиналето од Лигата на шампионите после тешкиот пораз на „Енфилд“, а новиот вечерашен повторно ќе го активира прашањето дали Ернесто Валверде ќе остане на тренерската клупа и наредната сезона, иако во претходниот период доби поддршка од Лионел Меси.

После една одлична акција, Валенсија поведе во 21. минута, а стрелец беше Кевин Гамеиро. Во 33. минута нов „ладен туш“ за Каталонците, откако Родриго по асистенцијата на Солер зголеми на 2:0.

Барса со сите сили тргна во понатамошниот период да се врати резултатски во игра, но не успеа во намерата.

Прочитајте и...  Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Единствено го ублажи поразот преку Меси во 73. минута, така тимот од Камп Ноу остана на 30 освоени купови, а Валенсија дојде до осмиот куп трофеј во своето 16 финале.

Мала сатисфакција за Меси е што со вечерашниот погодок е првиот играч во историјата кој во финалните битки од Копа дел Реј реализирал шест голови.

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат