Нов план на Зеленски: Секој вакциниран Украинец ќе добие парична награда

Ковид Украина
Ковид Украина/ Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски најави дека на секој Украинец што ќе прими две дози од вакцината против ковид-19 ќе му биде исплатена парична награда за да ги поттикне сонародниците, главно сомнителни за вакцината, да се вакцинираат, пренесува РСЕ.

Помалку од една третина од Украинците се вакцинирани

„Секој што ќе прими две дози ќе добие 1.000 гривни“ или околу 35 евра, што не е занемарлива сума во таа земја, меѓу најсиромашните во Европа, рече Зеленски во видео пораката додека помалку од една третина од населението е вакцинирана датум.

Вакцинираните ќе можат таа сума да ја потрошат за изнајмување сала за рекреација, посета на кино, театар или музеј или на билет за воз и авион во земјава, додаде тој.

„Тоа е поддршка за индустриите кои најмногу настрадаа поради затворањето“, рече Зеленски. Државата ќе одвои 200 милиони евра во наредните месеци за програмата, која започнува на 19 декември, додаде тој.

Построги мерки во Киев, Кличко „во клинч“ со пандемијата

Вчера во Украина загинаа 442 лица

Со 442 смртни случаи на коронавирусот во последните 24 часа, поранешната советска република со слаб јавно здравствен систем вчера беше втора во светот по бројот на смртни случаи дневно, по Русија (1211).

Оваа земја со околу 40 милиони жители со недели се бори со најлошиот бран на новиот коронавирус во кој преовладува делта верзијата и недовербата на јавноста кон вакцината.

Зеленски: Врвот на бранот помина

Вакцинацијата беше забрзана во октомври под притисок на властите да воведат ограничувања за невакцинираните, како што е обврската да се покаже здравствена карта за пристап до некои јавни места. Но, до денес, само 28 отсто од Украинците примиле две дози од вакцината против Ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

„Врвот на бранот (пандемијата) помина“, рече Зеленски, наведувајќи го минатонеделниот пад на бројот на нови инфекции за 6 отсто и хоспитализираните за 13 отсто во споредба со претходните седум дена. Украина, која има население од скоро 45 милиони, а пријави 3,2 милиони инфекции и повеќе од 77.000 смртни случаи.

Видео на денот