Нов пакет американски санкции кон Северна Кореја

Џејк Саливан, советник за национална безбедност на САД/ Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW / POOL

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан најави дека САД работат на нов пакет санкции насочени кон Северна Кореја.

Тој истакна дека американската администрација спроведува политика на „притисок и дипломатија” со цел да се постигне крајната цел за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

– Целта на нашата политиката останува иста како што беше од првиот ден на администрацијата, а тоа е целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Тоа е цел што ја делиме и со Јужна Кореја и со Јапонија, наведе Саливан.

Тој додаде и дека американската администрација е отворена за сериозен и одржлив дијалог со властите на Северна Кореја без никакви предуслови

Видео на денот