Нов обид за формирање на влада во Косово

Недоразбирањата помеѓу двете партии се поради поделбата на позициите, ЛДК бара нив да им припадне функцијата на собраниски спикер, пет министерства и поддршка од Самоопределување за нивниот кандидат за претседател на државата.

Остануваат уште осум дена до завршување на уставниот рок за формирање на нова влада на Косово, додека Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) се уште не успеваат да се договорат за заедничко формирање на новата влада.

После завршувањето на вчерашната средба помеѓу лидерите на ВВ и ЛДК беше соопштено дека и денеска ќе има средба, но на оваа средба ќе присуствуваат и шефицата на Канцеларијата на Европската унија (ЕУ) во Приштина, Наталија Апостолова и амбасадорите на земјите од таканаречената „Група Квинт”, односно петте најмоќни држави акредитирани во Косово – САД, Германија, Велика Британија, Франција и Италија.

Недоразбирањата помеѓу двете партии се поради поделбата на позициите, ЛДК бара нив да им припадне функцијата на собраниски спикер, пет министерства и поддршка од Самоопределување за нивниот кандидат за претседател на државата.

Прочитајте и...  Безбедносната состојба во Кичево стабилна, едно лице не го почитувало полицискиот час

Потпретседателот на ЛДК, Агим Велиу вели дека Самоопределување побарале на средбата што ќе се одржи во вторникот да присуствуваат и амбасадорите и шефицата на Канцеларијата на Европската унија во Приштина.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат