Нов натпревар и нов рекорд на Роналдо

epa09286069 Cristiano Ronaldo (C) of Portugal celebrates scoring the opening goal during the UEFA EURO 2020 group F preliminary round soccer match between Portugal and Germany in Munich, Germany, 19 June 2021. EPA-EFE/Matthias Schrader / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Репрезентацијата на Португалија денеска загуби во дербито на колото против Германија со 4:2, но првата ѕвезда Кристијано Роналдо постави нов рекорд.
Роналдо беше стрелец на првиот гол на натпреварот и со двата гола од првото коло против Унгарија, дојде до бројката од три гола со што  стана првиот играч во историјата на Европските првенства кој на три различни турнири постигнува најмалку по три гола.
Португалецот по три гола освен на Евро 2020 даде и на Евро 2012 и на Евро 2016.

Роналдо против Унгарија собори три рекорди

 

Видео на денот