Нов израелски напад врз Сирија, ракети истрелани врз Дамаск

Израел вечерва повторно истрела ракети врз областа Дамаск, објави сириската државна телевизија Ахбари и државната новинска агенција САНА.

Сириската противвоздушна одбрана, наводно, се спротивставила на „израелската агресија“ околу Дамаск.

Во соопштението на сириската армија се наведува дека „израелскиот непријател ја изврши воздушната агресија со многу проектили“, пренесува Ројтерс.

Се додава дека цел на нападот биле цели во близина на градовите Дамаск и Хомс.

Израелската армија не се огласи во врска со извештајот за нападот врз Сирија.

Видео на денот