Нов хуман гест на Стерлинг

Ѕвездата на Манчестер сити, Рахим Стерлинг повторно ја воодушеви англиската јавност со својот хуман гест. Стерлинг одлучи да го плати погребот на 13-годишниот Демери Доукинс кој беше дел од младинската академија на Кристал Палас.

Младиот Доукинс боледуваше од леукемија, а Стерлинг неколку пати имаше средби со него како би ја подигнал свеста кај англиската јавност за да се најде донор на костена срцевина. За жал, акцијата не успеа на време за да се спаси животот на младото момче.

– Демери беше специјално младо момче кое допре до многу животи, вклучувајќи го и мојот. Беше позитивно момче до самиот крај, но и неверојатен борец – изјави Стерлинг за Би Би Си.

Прочитајте и...  Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Погребот ќе се одржи во петок, а трошоците ќе бидат подмирени од страна на Стерлинг.
Фудбалерот на Манчестер сити и пред 20-тина дена направи потег со кој покажа дека има големо срце. Тој купи 500 карти за полуфиналниот натпревар од ФА купот со Брајтон и ги подели на ученици од средно училиште кое го посетуваше и самиот Стерлинг.

Прочитај повеќе

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски