1 C
Скопје

НОВ ЦРН РЕКОРД ВО ХРВАТСКА: 74 жртви од ковид-19 во последните 24 часа

Во последните 24 часа забележани се 1.830 нови позитивни случаи на ковид-19, со тоа што бројот на активни случаи во Хрватска денеска се искачи на 21.457 лица.

ПОмеѓу нив има и 2.358 пациенти кои се на болничко лекување, а од кои 255 лица се наоѓаат на респиратор.

Во последните 24 чаа починаа 74 лица, што е убедливо најголем број на мртви во еден ден досега во оваа земја.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на коронавирусот во Хрватска, до денеска вкупно се заболени 128.442 лица, од кои 1.786 го загубија животот, a оздравени се 105.199 лица.

До денеска вкупно се тестирани 749.346 лица, од кои 5.027 во последните 24 часа.

Прочитајте и...  Драма во Франкфурт: Маж со нож нападнал луѓе, неколку лица се повредени

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар