23 C
Скопје

Нов црн рекорд во Бразил, oд Ковид-19 починаа 3.869 луѓе во изминатите 24 часа

Во најголемата јужноамериканска држава вчера имаше 90.638 нови случаи, така што вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата е повеќе од 12,7 милиони.

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 беа регистрирани во изминатите 24 часа во Бразил – 3.869, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Во најголемата јужноамериканска држава вчера имаше 90.638 нови случаи, така што вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата е повеќе од 12,7 милиони.

Бразилското регулаторно тело за здравство синоќа ја одобри вакцината наЏонсон и Џонсон за итна употреба

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Остави Коментар