Нов црн рекорд во Русија: 968 луѓе починаа од ковид за еден ден

Русија, пандемија со Ковид-19 / Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Русија денеска регистрираше 968 смртни случаи од ковид-19 во последните 24 часа, објави владата, што е новиот најголем број во новиот бран на инфекција стимулиран од вирусот делта на вирусот и бавната вакцинација.

Според официјалните податоци, вкупно 215.453 луѓе починале од корона вирусот, што ја прави Русија најтешко погодена земја во Европа и четврта најтешко погодена во светот. Се верува дека вистинската рамнотежа е уште потешка.

Статистичкиот институт Росстат, кој применува поширока дефиниција за бројот на смртни случаи од ковид-19, во петокот објави дека до крајот на август, 400.000 луѓе починале од инфекција со корона вирус.

Расте и бројот на новозаразени. Денеска беа пријавени 29.362 новозаразени лица, од кои 6.001 во Москва, што е најголемото жариште во земјата.

Досега не се објавени здравствени ограничувања или мерки за заклучување, а властите нагласуваат дека сакаат да ја спасат економијата. Од средината на јуни, Русија е погодена од многу заразен делта вирус.

Според податоците на специјализираниот сајт Гогов, само 30,7 проценти од Русите досега биле целосно вакцинирани.

Видео на денот