Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Портпаролот Костадинов информираше дека Конгресот на партијата ќе се одржи од 8 до 12 март.

Во СДСМ е почната процедурата околу кандидирањето на идните кандидати за пратеници, а носителите на листи ќе бидат познати во март кога треба да се одржи конгресот на партијата.

Портпаролот Костадин Костадинов денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека конгресот треба да се одржи од 8 до 12 март и оти сега е неблагодарно да шпекулира со било какви информации.

– Процедурата околу кандидирање и евидентирање на идните кандидати за пратеници секако дека е отпочната. СДСМ дава можност на базата од последната клетка на партиското функционирање, а тоа се месните одбори, да предлагаат нивни кандидати од местата од каде тие се наоѓаат и како отворена партија даваме можност за сите кои ги препознаваат политиките на СДСМ по пат на самокандидирање да поднесат кандидатури во партијата. Околу носителите на листи ќе очекуваме кога ќе дојде ред на Конгресот на СДСМ, кој е највисок орган на одлучување на партијата да бидете запознаени, пред тоа би било неблагодарно и непринципиелно од една одговорна партија да шпелулира со било какви информации, изјави Костадинов. 

Прочитајте и...  Трето европско жариште: Преку 52.000 заразени и 3.500 починати

Прочитај повеќе

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: МОМЧЕ БРУТАЛНО ТЕПА ДЕВОЈКА ВО ШТИП

Слободен печат.

СЗО: Наскоро ќе достигнеме еден милион потврдени случаи на коронавирус

Слободен печат

Спасовски: Владата не може да посегне по Вториот пензиски столб, тоа се пари на секој осигуреник лично

Слободен печат

Филипче: Да се прочитаат упатствата за домашно лекување на пациенти со полесни симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Уапсена новинарка во Нови Сад заради „ширење паника“

Слободен печат

Заболен со коронавирусот се шетал низ Охрид

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФООМ донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Слободен Печат

Дел од Општина Центар денеска без вода

Прв случај на коронавирусот во Амазонија

Слободен печат

Пад на акциите на Волстрит по предупредувањето на Трамп за следните „две тешки недели“

Слободен печат

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат