Носење заштитни маски во Белгија не е легално

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Законот стапи во сила во 2011 година, кога од „безбедносни и морални причини” беше забрането жените во јавност да носат бурки и никаб. Правниците тврдат дека духот на законот бил нарушен при носење маски за да се спречи ширење на инфекцијата, како и кога тоа го бара работодавачот или е поврзано со карневалски настан. За да се овозможи исклучок, законот предвидува полицијата да издаде дозвола за случајот. За да може законски да се носат заштитни маски, ќе биде неопходно кралот да издаде нов указ во кој се наведуваат исклучоци од   правилото.

Прочитајте и...  Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Белгија беше втора земја во светот, по Франција, што воведе таков закон.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат