Норвич испадна од Премиер лигата

норич/ EPA-EFE/Ian Walton

Фудбалерите на Вест Хем со 4:0 го совладаа Норич во 35. коло од Премиер лигата и ги испратија „канаринците“ во Чемпионшип. Јунак на натпреварот е Мајкл Антонио кој ги постигна сите четири гола за Вест Хем, гол серијата ја отвори во 11. минута, во последните секунди од првото полувреме ја дуплира предноста, додека во вториот дел постигна уште два гола.

Со овој подвид Антонио стана првиот фудбалер на Вест Хем кој по 39 години постигнал четири години на еден натпревар во Прмеиер лигата.
Норич со поразот остана на само 21 бод и е убедливо последен на табелата со недостижни 13 бода негатива зад првата екипа која е надвор од опасната зона.