Норвешки сеизмолошки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

Фото: Твитер

Норвешкиот сеизмолошки институт „Норсар“ регистрирал „експлозија“ од правецот на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Изјава, која не ја препишува причината за експлозијата на ниту една страна, ја поддржува идејата дека браната, која се наоѓа во област под руска контрола, не попуштила поради штета што ја претрпела во претходно бомбардирање. „Сигурни сме дека дошло до експлозија“, изјави Бен Дандо.

Според овој независен институт, експлозијата се случила во 2:54 часот по локално време, на место чии координати одговараат на браната Каховка на реката Дњепар. Магнитудата била „меѓу 1 и 2“, прецизира Норсар, кој се уште не пресметал колку е во тони ТНТ. „Тоа не е слаба експлозија“, рече Дандо. Откриена е од мерната станица во Буковина, Романија, која се наоѓа на околу 620 километри од местото каде што се случило.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уривањето на браната, која поплави села и градови на двата брега на реката, вклучително и делови од градот Херсон, принудувајќи илјадници луѓе да се евакуираат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот