Норвешката економија нападната од алги

Околу осум милиони лосос на фармите во северниот дел од Норвешка умреа како резултат на рапиден цут на алгите. Дел од експертите велат дека ова е конкретен пример за климатските промени, пишува ЊуЈорк Тајмс.

Норвешките фарми се најголеми производители на лосос во светот, и економијата на државата може сериозно да биде под удар доколку цутот на алгите продолжи.

Во соопштение, Норвешката агенција за риболовство, процени дека изгубени се околу 11.600 метрички тони на лосос што вредат околу 82 милиони долари. Производителите велат дека штетата е најверојатно многу повисока од првичните проценки.

– Преелиминарните бројки велат дека умреле осум милиони риби, што е околу 40.000 метрични тони лосос кој нема да стигне до продавниците – изјави Даг Сорли, портпарол на Норвешкиот совет за морска храна.

Прочитајте и...  Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Сепак, тоа е помалку од 1 процент лосос што норвешката рибна индустрија го произвела минатата година, околу 1.3 милиони метрички тони лосос.

Девет компании биле оштетени од цутот на алгите во регионот на Тромс и Нордланд. Неколку компании изгубиле и 80 до 90 отсто од производството.

Алгите се микроскопски организам кои формираат фитопланктон и вообичаено не се приметуваат, но понекогаш, кога водата е топла и морските струи спори, популацијата на алги нагло се зголемува, се случува и да се видливи од вселената. Цутот на алгите е природен настан, но многу ретко се случува алгите да бидат вака концентрирани на едно место, и да бидат фатални за рибите.

Вообичаено, лососот може со пливање да ги избегне алгите, но во фармите, просторот во кој лососот може да е движи е ограничен.

Прочитајте и...  НАкС ја поздрави одлуката на Владата со која се ставуваат во мирување постапките за избор на ректор

Норвешкиот биолог Ларс-Јохан Науствол вели дека лососот бил загушен од алгите.

– Фитопланктонот кој што го произведува алгата ја гуши рибата. Алгата доаѓа во контакт со жабрите на лососот, преку кој тој диши и штети на мембраната и клетките на жабрата со што ја уништува. Со тоа рибата всушност умира од недостаток на кислород – изјавил Науствол за Њу Јорк Тајмс.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат