Норвешка: Тенковите „Леопард 2″ ќе ги испорачаме во Украина до крајот на март

Норвешка има намера да испрати тенкови „Леопард 2″ во Украина „што е можно поскоро”, изјави денеска министерот за одбрана, Бјорн Арилд Грам, додавајќи дека испораката би можела да биде на крајот на март.

Осло минатата недела соопшти за намера да достави на Украина одреден број тенкови „Леопард 2″, од 36-те колку што ги има норвешката армија.

„Се уште не го утврдивме бројот” што ќе биде испратен во Украина, рече Арилд Грам, додавајќи дека е важно испораката да биде координирана со другите земји, бидејќи Норвешка сака тоа да биде донација.

Според него, Норвешка сака испораката да биде што поскоро, истакнувајќи дека тоа би можело да биде на крајот на март, за кога својата испорака ја најави и Германија.

Минатата недела украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ги повика сите земји кои имаат тенкови „Леопард 2″ да „обезбедат што е можно повеќе од нив” за да и помогнат на Украина да ја одбие руската инвазија.

Во меѓувреме, Владата во Киев побара од своите западни сојузници да и обезбедат воени бродови и подморници

Кремљ за тенковите „Абрамс”: Тие горат како и сите други тенкови, но овие се многу скапи

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот