Норвешка ги брише сите податоци собрани со Ковид апликација

Оваа земја меѓу првите западни земји разви таква апликација.

Здравствените власти во Норвешка одлучија да ги избришат сите податоци кои беа собрани со помош на мобилната апликација за следење на заразените со коронавирус и пронаоѓање на нивните контакти.

Одлуката следува по искажаната загриженост од надзорното тело за заштита на податоците.

Потпирајќи се на блутут врски и централизирана база на податоци за GPS локации на корисниците, Норвешка беше меѓу првите западни земји што разви таква апликација.

Собраните податоци беа чувани 30 дена, а апликацијата сега ќе биде укината. До денеска, 8.628 луѓе се заразени со новиот коронавирус во Норвешка, а регистрирани се  242 смртни случаи.

Прочитајте и...  Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат