НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈОТ: Заврши штрајкот во париското метро и железница - Слободен печат

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈОТ: Заврши штрајкот во париското метро и железница

Во петокот и викендов имаше повеќе насилство, насилни акции и деградации.

Седиштето на францускиот реформаторски синдикат ЦФДТ денеска остана без електрична енергија, откако група синдикалци од ЦЖТ- енергија, влегоа во седиштето на синдикатот и ја прекинаа струјата, јави дописникот на МИА.

– Овој нов напад, потврден на социјалните мрежи од неколку енергетски синдикати на ЦЖТ, е неприфатлив, се вели во соопштението за ЦФДТ.

– ЦФДТ ќе ја продолжи својата борба за поголема социјална правда и солидарност меѓу работниците без притоа да дозволи неговите позиции да бидат диктирани со акти на насилство или заплашување, се вели во него.

Претходно, синдикатот поднесе пријава во полицијата за „упад, навреди, плукање, заплашување” кои, наводно, биле извршени при првиот упад во петокот.

Двата напада се случија, во момент кога има затишие на штрајкот, чиј крај денеска е видно забележлив во Париз со речиси нормален сообраќај во метрото.

Прочитајте и...  Сведочење на таткото на обвинетата во судењето за убиството на Пино Секондо: „Не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко“

Во петокот и викендов имаше повеќе насилство, насилни акции и деградации.

– Овие насилства никогаш нема да бидат начин на изразување во демократија, напиша на Твитер министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Во вечерните часови, во саботата беа уапсени 59 „жолти елеци” по насилство и палење на градилиште пред Гар де Лион. Многу простории на пратеници на ЛРМ (партијата на Макрон) исто така беа мета на вандализам во последно време.

На Франс Инфо, во саботата, државниот секретар на министерот за еколошка и инклузивна транзиција, Емануел Варгон, го осуди влошување на социјалната клима.

– Можеби не се согласуваме, тоа е нормално! Но, ние мора да имаме почитување што овозможува да се оствари демократски живот. Ако не, што е тоа? Дали е ова востание?, рече таа.

Прочитајте и...  Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 4 =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат