Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел - Слободен печат

Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел

Ова беше заклучокот од вчерашната презентација на најновиот нон-пејпер (нацрт-политичка програма) на Американско-европската алијанса од Вашингон за новото англо-американско пратнерство на Западен Балканот.

Членството во НАТО е најголемиот историски успех на Северна Македонија и граѓаните на земјата треба вниматело да изберат што сакаат – политичка дестабилизација од страна на Русија и кинески предаторски инвестиции, или демократија, владеење на правото и силни западни инвестиции.

Ова беше заклучокот од вчерашната презентација на најновиот нон-пејпер (нацрт-политичка програма) на Американско-европската алијанса од Вашингон за новото англо-американско пратнерство на Западен Балканот.

Проширувањето на ЕУ со нови членки од Западен Балкан засега е закочено и француското вето најверојатно нема да биде подигнато, покрај гласните настојувања на германската канцеларка Ангела Меркел, поранешниот претседателот на ЕУ, Доналд Туск, и поранешниот претседател на ЕК, Жан Клод Јункер, се вели во нон-пејперот.

-Одлуката на (францускиот претседател) Емануел Макрон да го запре проширувањето на ЕУ дојде во посебно важен период за Западен Балкан. Се отвари политички и безбедносен вакум во овој стратегиски важен регион. Сили противнички на трансатланстките интереси и вредности сега ефективно ќе го пополнат тој вакум, изјави Ричард Крамер, претседател на Американско-европската алијанса.

Прочитајте и...  Одбележана 76-годишнината од Февруарскиот поход

-Сепак, најголемиот историски успех на Северна Македонија е членството во НАТО, и тој успех треба да се цени бидејќи се работи за обезбедени граници и внатрешна стабилност, истакна Крамер во интервју за МИА кое интегрално ќе биде објавено.

На овој историски крстопат кога САД и Велика Британија се повлекуваат од своите првични ангажмани во Авганистан и Ирак, посебно по успешниот Брегзит, и по назначување на Администрацијата на Доналд Трамп на двајца претставници за регионот, двете светски сили имаат уникатна шанса да обезбедат посилна трансатлантска безбедност и просперитет во регионт, истакнуваат авторите на нон-пејперот, Крамер и Реуф Бајровиќ, копретседател на Консултативниот совет за Босна и Херцеговина.

Тие истакнаа дека Лондон и Вашингтон треба да покажат проактивна улога во Западен Балкан по неуспехот тоа да го стори Брисел. Алијансата предлага англо-американски здружени сили со активна и силна програма за воено и економско утврдување на НАТО сојузниците и демократиите во Западен Балкан.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на Зоран Заев

Некои од целите на англо-американското партнерство за Западен Балкан се приоретизирање на подлабока билатерална поддршка за новите НАТО членки, Црна Гора и Северна Македонија, како и значајно финансирање за обука и воена опрема за армијата на Босна и Херцеговина.

Обезбедување на инвестициски алтернативи на предаторските заеми нудени од Кина, диверсификација на снабдување со енергенси со нови постројки за течен приороден гас на главните пристаништа и приклучок на регионот на постоечките гасоводни проекти како ИстМед. Како и реализација на целосно признавање на независноста на Косово.

Панел дискусија и презентација на нон-пејперот на алијансата за англо-американската подршка за Западен Балкан, беше во организација на Обединета македонска дијаспора и Консултативниот совет за БиХ.

Прочитајте и...  Дел од Бутел и селото Добри Дол утре без струја

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

20 − четири =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат