Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел

Ова беше заклучокот од вчерашната презентација на најновиот нон-пејпер (нацрт-политичка програма) на Американско-европската алијанса од Вашингон за новото англо-американско пратнерство на Западен Балканот.

Членството во НАТО е најголемиот историски успех на Северна Македонија и граѓаните на земјата треба вниматело да изберат што сакаат – политичка дестабилизација од страна на Русија и кинески предаторски инвестиции, или демократија, владеење на правото и силни западни инвестиции.

Ова беше заклучокот од вчерашната презентација на најновиот нон-пејпер (нацрт-политичка програма) на Американско-европската алијанса од Вашингон за новото англо-американско пратнерство на Западен Балканот.

Проширувањето на ЕУ со нови членки од Западен Балкан засега е закочено и француското вето најверојатно нема да биде подигнато, покрај гласните настојувања на германската канцеларка Ангела Меркел, поранешниот претседателот на ЕУ, Доналд Туск, и поранешниот претседател на ЕК, Жан Клод Јункер, се вели во нон-пејперот.

-Одлуката на (францускиот претседател) Емануел Макрон да го запре проширувањето на ЕУ дојде во посебно важен период за Западен Балкан. Се отвари политички и безбедносен вакум во овој стратегиски важен регион. Сили противнички на трансатланстките интереси и вредности сега ефективно ќе го пополнат тој вакум, изјави Ричард Крамер, претседател на Американско-европската алијанса.

Прочитајте и...  Европол: Поради пандемијата зголемен е криминалот и педофилијата

-Сепак, најголемиот историски успех на Северна Македонија е членството во НАТО, и тој успех треба да се цени бидејќи се работи за обезбедени граници и внатрешна стабилност, истакна Крамер во интервју за МИА кое интегрално ќе биде објавено.

На овој историски крстопат кога САД и Велика Британија се повлекуваат од своите првични ангажмани во Авганистан и Ирак, посебно по успешниот Брегзит, и по назначување на Администрацијата на Доналд Трамп на двајца претставници за регионот, двете светски сили имаат уникатна шанса да обезбедат посилна трансатлантска безбедност и просперитет во регионт, истакнуваат авторите на нон-пејперот, Крамер и Реуф Бајровиќ, копретседател на Консултативниот совет за Босна и Херцеговина.

Тие истакнаа дека Лондон и Вашингтон треба да покажат проактивна улога во Западен Балкан по неуспехот тоа да го стори Брисел. Алијансата предлага англо-американски здружени сили со активна и силна програма за воено и економско утврдување на НАТО сојузниците и демократиите во Западен Балкан.

Прочитајте и...  Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Некои од целите на англо-американското партнерство за Западен Балкан се приоретизирање на подлабока билатерална поддршка за новите НАТО членки, Црна Гора и Северна Македонија, како и значајно финансирање за обука и воена опрема за армијата на Босна и Херцеговина.

Обезбедување на инвестициски алтернативи на предаторските заеми нудени од Кина, диверсификација на снабдување со енергенси со нови постројки за течен приороден гас на главните пристаништа и приклучок на регионот на постоечките гасоводни проекти како ИстМед. Како и реализација на целосно признавање на независноста на Косово.

Панел дискусија и презентација на нон-пејперот на алијансата за англо-американската подршка за Западен Балкан, беше во организација на Обединета македонска дијаспора и Консултативниот совет за БиХ.

Прочитајте и...  Дневно се печатат по 1000 заштитни маски на 3D принтери

Прочитај повеќе

Се укинува забраната за извоз на брашно, залихи има доволно

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром Хитроу затвора една писта

Слободен печат

MOZZART со донација од 50.000 евра за болниците во Македонија

Бојана Нојиќ

Бајрактар: Нема одлука за колективен одмор, во моментот не знаеме колку добиле отказ

Слободен печат

Шпанија ја помина Италија по бројот на заболени: Во еден ден починаа 932 луѓе

Слободен печат

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕК предложи нов пакет од 100 милијарди евра за спас на работните места

Слободен печат

Гужвите од маркетите се преселија онлајн: И пензионерите купуваат од дома, а за нарачка се чека пет дена

Вонредната состојба во Италија ќе продолжи до мај?

Слободен печат

Брачен пар од државен карантин преместен во гостиварската болница, се чекаат резултатите од тестирањето

Слободен печат

Кинеската економија се опоравува- Европа во колапс

Дејан Андоновиќ

МТСП апелира лицата што останаа без работа да аплицираат за минимална помош

Слободен печат