19.8 C
Скопје

Ноле трет, Рафа осми: Доказ дека помладите полека го освојуваат тенисот

Асоцијацијата на тениски професионалци ја објави новата листа на АТП трката и за првпат од 2014 година, на врвот, во овој дел од сезоната, нема никој со презиме Ѓоковиќ, Надал или Федерер.

Во Топ 8 играчи кои се во трка за завршниот Мастерс, Новак Ѓоковиќ е на третото место, а Рафаел Надал на осмото, додека Рожер Федерер, очекувано, не е во изборот затоа што не играл никаде.

Србинот го освои грен слем турнирот „Австралија опен“ во Мелбурн, но пред него се Андреј Рубљов и Стефанос Циципас на второто и првото место на трката.

Гркот игра одлично во последно време, па по четвртфиналето во Мелбурн ја освои титулата во Монте Карло каде го победи Рубљов и воедно играше финале во Барселона каде загуби од Рафа.

Тој беше поразен во финалето и во Акапулко, додека загуби во полуфиналето од Данил Медведев на „Австралија опен“. Ноле, моментно првиот светски рекет, се наоѓа на третото место поради Мелбурн, иако беше елиминиран пред финалето во Монте Карло и Белград.

Доколку сака, Ѓоковиќ ќе освојува грен слем титули и во наредните три години

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар