Ноќеска полицијата привела 44 лица кои се шетале за време на полицискиот час

Полицијата привела 44 од нив, 10 лица опоменала а за останатите се изготвени соодветни записници кои се доставени до надлежното основно јавно обвинителство, информира заменичката на министерот за внатрешни работи, Славјанка Петровска.

Ноќеска 94 лица во земјава излегле од дома за време на полицискиот час и не ја почитувале мерката за забрана за движењето.

Полицијата привела 44 од нив, 10 лица опоменала а за останатите се изготвени соодветни записници кои се доставени до надлежното основно јавно обвинителство, информира заменичката на министерот за внатрешни работи, Славјанка Петровска.

-Во текот на вчерашниот ден на 90 лица им се издадени решенија за изолација, додека 99 лица потпишале изјави за самоизолација. Исто така, од страна на полициски службеници извршени се контроли над лица во изолација и самоизолација, при што било евидентирано дека три лица во самоизолација не ја почитувале оваа мерка, односно не било пронајдени во својот дом- напиша заменичката на министерот за внатрешни работи, Славјанка Петровска.

Прочитајте и...  Конечно од некои кафулиња се слушна музика

По однос на проверка на објекти во изминатите 24 часа извршени се вкупно 253 контроли и во шест случаи констатирано е непочитување на мерките.

Прочитај повеќе

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат