Нобеловката Малала: Шокирана сум поради состојбата во Кабул

малала
Најмладата Нобеловка, Малала Јусавзаи/ Фото: EPA-EFE/Marcelo Chello

Најмладата Нобеловка во светот, пакистанката Малала Јусуфзаи, која беше застреалана од талибанската организација бидејќи се залага за женските права на образование, вели дека е „тотално шокирана“ поради преземањето на Авганистан од страна на талибанските групи, пренесува Гардијан.

Јусуфзаи (24) вели дека е загрижена за правата на жените, малцинствата и активистите за човекови права“ и побара поголема безбедност од светските лидери.

„Ги следам настаните како Талибанците преземаат контрола во Авганистан и сум шокирана. Глобалните, регионалните и локалните власти мораат веднаш да повикаат за прекунвање на конфликтот, да понудат итна хуманитарна помош и да ги заштитат мигрантите и цивилите“ напиша Малала на Твитер.

Талибански напаѓач ја погоди Малала во глава со огнено оружје во нападот во октомври 2012 година, а потоа е префрлена на лекување во Британија. Нејзиното семејство се пресели во Бирмингем.

Таа е најмладата добитничката на Нобелова награда за мир, а дипломираше на Универзитетот Оксфорд осум години откако е беше ранета.

 

Видео на денот