Нивните имиња ги врежаа во камен: Оддадена почит на 179 лекари кои починаа од ковид во Италија

Имињата на 179 италијански лекари кои починале од коронавирус, се врежани во камен во италијанското место Дуно, северно од Милано.

Денеска откриениот мермерен споменик со имињата е во едно светилиште во регионот Ломбардија кој беше меѓу најпогодените во Италија.

Италија, прва земја надвор од Азија која откри локален преност на вирусот, последниве денови забележува пораст на нови потврдени позитивни случаи, поголем од 10.000 дневно. Тоа е повеќе од најсмртоносниот врв на вирусот во март и април, кога во Италија се тестирани само најтешките болести.

(Извор: Бета)

 

Прочитајте и...  Француското национално собрание изгласа продолжување на здравствената вонредна состојба до 16 февруари

Поврзани вести

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

Остави Коментар