НИШТО ПОЛЕСНО: Подгответе домати во тегла за оваа зима (РЕЦЕПТ)

Потребни состојки:

8 домати
1 лажичка сол
1 лажичка шеќер
1 лажица доматно салца

Подготовка:

Пред да започнете со подготовката на овој рецепт кој обично се консумира со тестенини или пак како додаток на некоја манџа, исклучително важно е покрај вас да имате веќе подготвени тегли кои се чисти и претходно затоплени.

Потоа, во тенџере на оган ставете поголемо количество на вода да зоврие. Додека чекате водата да ја достигне посакуваната температура, во подлабок сад, ставете ги измиените домати. Откако водата ќе биде доволно врела, истурете ја врз доматите и покријте ги со капак. Оставете ги „попарените“ домати да отстојат така најмалку два часа.

Потоа тргнете го капакот и вадете ги доматите еден по еден. Тие ќе започнат да се лупат многу лесно. Лушпата буквално самата ќе започне да им паѓа. Во секоја тегла ставете од доматите, малку стегнете ги, да собере што повеќе.

Прочитајте и...  Веднаш ќе го реши вашиот проблем - Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Секоја тегла со домати наполнете ја со вода. Потоа водата истурете ја во некое тенџерче и за секоја тегла ставете од потребната количина сол, шеќер и салца. Зачинете по вкус, оригано, сув босилек, бибер, што сакате. Убаво измешајте и со смесата наполнете ги теглите.

Наредете ги теглите во тенџере и ставете ги на оган, да варат отприлика дваесетина минути.

Со ова постапката за подготовка на домати во тегла завршува.

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат