6 C
Скопје

Ништо од тужбата на Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Русковска ја тужеше политичката партија за изборните спотови на партијата наречени „Криминална приказна“ и „Штаб на лагите“.

Неоснована била тужбата на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Судијата Андреј Димоски ја отфрли тужбата на Рускоска со која бараше отштета од 10.000 евра од ВМРО-ДПМНЕ.

Русковска ја тужеше политичката партија за изборните спотови на партијата наречени „Криминална приказна“ и „Штаб на лагите“.

На минатото рочиште адвокатите на странките имаа различни ставови во однос на тоа дали изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ, биле за нарушување на угледот на обвинителката Рускоска, или пак тоа спаѓа во категоријата на слобода на говор.

Отштетата од десет илјади евра ќе ја донирам во СОС Детското дело, најави своевремено шефицата на Обвинителството за организиран криминал и висока корупција Вилма Русковска.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

– Најпрвин од нив побарав извинување и повлекување на спотовите додека траеше предизборната кампања, но тоа не се случи и од тие причини преку адвокат ја поднесов тужбата. Сметам дека тој износ е еден реален износ, повеќе симболичен, а доколку со правосилна пресуда ми биде досуден износот, по одбивањето на трошоците, сакам да ја донирам сумата во СОС Детско село. Во оваа пандемија малку и се заборави на оваа институција, а тие опстојуваат токму од донации на граѓани и компании – изјави Русковска.

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар