НИШТО НОВО: ЕХФ ем не му верува на Вардар, ем прави грешки! - Слободен печат

НИШТО НОВО: ЕХФ ем не му верува на Вардар, ем прави грешки!

Односно во овој случај, денеска ЕХФ го објави својот прв ранкинг непосредно пред почетокот на новата сезона во ракометната Лига на шампионите.

Ранкинзи врз основа на моменталната форма, досегашните резултати, промените, самите трансфери, а и летово Вардар претрпе промени во играчкиот кадар и нешто слично како лани „црвено-црните“ почнуваат „топло-ладно“.

фото: Слободен печат

Трет на неофицијалното Светско клупско првенство, а во изминатиот период неочекуван минимален пораз во СЕХА од украинскиот Мотор Запорожје на гостински терен.

Во овој период и повредите диктираат, па тренерот Писонеро не може сеуште да смета на сите ракометари за претстојниот период. Првиот меч во групната фаза на ЛШ македонските, регионалните и европски шампиони ќе го имаат на 14 септември во Франција од 17.15 часот против Монпелје.

Прочитајте и...  ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Во првиот ранкинг на ЕХФ, тамошните ракометни „стручњаци“ не го гледаат Вардар оваа сезона на Фајнал фор турнирот во Келн, односно е сместен моментно на седмото место.

принтскрин/EHF

– Бројот 1 вообичаено е резервирано за бранителите на титулата во ЛШ, но за жал од Вардар ова лето си заминаа неколку клучни играчи како Дејан Милосављев, Игор Карачиќ, Рожерио Мораеш и Глеб Калараш – велат од ЕХФ.

Само да ги потсетиме луѓето од ЕХФ, Калараш „специјалистот за одбрана“ не си замина, односно тој се врати во Вардар кој потврди дека уште две години Русинот ќе ги брани боите на клубот.

фото: рк вардар

ЕХФ воедно додава дека Вардар со споменатите играчи блесна на патот до титулата, иако никој не му веруваше на македонскиот првак.

Прочитајте и...  Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

– Ќе биде тешка задача за скопскиот клуб и наредните неколку недели ќе ни кажат многу – додаваат од ЕХФ.

Најголеми шанси барем според првиот ранкинг за трофејот сезонава во Лигата на шампионите му се даваат на унгарскиот Веспрем во чии редови настапува нашето крило Дејан Манасков.

Лига на шампиони (2019/2020)

ЕХФ ранкинг –

1.Веспрем
2.Барселона
3.ПСЖ
4.Кил

5.Келце
6.Пик Сегед
7.Вардар
8.Фленсбург
9.Монпелје
10.Мешков Брест

Прочитај повеќе

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Остави Коментар

11 + четиринаесет =

Прочитај повеќе

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат