10.8 C
Скопје

Нина Дуковска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со Дорајаки – брзи и превкусни јапонски палачинки!

Ако сте љубител на американските, тогаш веројатно ќе ви се допаднат и јапонските Дорајаки палачинки или сендвич од две воздушести палачинки. Дорајаки се нарекува и Микаса, од планината. Микаса во Нара, кој е до Осака.

Потребни состојки:

  • чоколаден (темен) крем
  • смеса за палачинки
  • три големи лажици зејтин
  • 150 милилитри вода
  • две јајца

Подготовка:

Во сад се става мешавината за тесто, масло, вода и јајца. Се меша со миксер додека не се изедначи смесата.

Ги правиме во загреана тава (по можност помала, за да се направат помалечки) и се става од смесата.

Откако малку ќе оладат се премачкуваат со чоколаден крем, се сечат на пола и се преклопуваат со друга палачинка по истиот принцип.

НА ЗДРАВЈЕ!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

Поврзани вести

ФОТО | Провокативни кадри: Карлеуша покажа зошто има толку следбеници на Инстаграм

Слободен печат

Девојка на „ТикТок“ снима содржина што е вообичаена во Америка, но навредлива во Русија

Слободен Печат

ВИДЕО | Настап полн емоции – Васил Гарванлиев настапи на првото полуфинале на Евросонг

Слободен печат

Ема Вотсон стави крај на молкот: Актерката се огласи на „Твитер“ за гласините за нејзината веридба

Слободен Печат

Прво починала нејзината голема љубов, а подоцна и таа добила страшни вести: Животната приказна на актерката крие потресни детали

Слободен печат

ФОТО | За жал тие се уште се достапни на интернет: Фотографии за кои Викторија Бекам би платила да бидат избришани од сеќавањата

Слободен печат

Остави Коментар