Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Радува фактот да се биде тука во Крива Паланка особено поради тоа што дел од жителите со неверување гледаа во реализацијата на овие проекти, зашто довербата во институциите и системот и Владата беше изгубена и ние имаме обврска да работиме на враќање на довербата и носење клучни, крупни инвестиции во овој регион, рече вицепремиерот Љупчо Николовски денеска од Крива Паланка, при посетата на општината и на реализирани инфраструктурни проекти.

Истакна дека особено се радува на засилувањето на реконструкцијата на патот Крива Паланка-Деве Баир, на експресниот пат, за кој очекува со нов импулс од новиот министер Бочварски кој ја познава материјата да се даде нова енергија и можност за регионот, во кој се работи и на големите капитални проекти за поврзување на Коридорот 8 што ја поврзува државата со Република Бугарија.

Прочитајте и...  Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

– Станува збор и за железничкото поврзување и на патно поврзување на РС Македонија и Бугарија, за кои стратешки проекти стаса директна потврда и од еврокомесарот Вархеј, како стратешки проекти и на Европска унија, додаде Николовски.

Николовски рече дека како потпретседател на Владата за развој и антикорупција ќе даде силна поддршка на општината за слевање значајна финансиска поддршка на регионот и на граѓаните да ја почувствуваат грижата од државата, да почувствуваат бенефит преку програмите за рурален развој, на АФПРЗЗ, преку Министерството за земјоделство и сите програми кои ќе поддржат крупни, значајни проекти за овој регион.

 

Поврзани вести

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian