Николовски: Постои реална можност да се направи ново парламентарно мнозинство, а потоа нова стабилна влада

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски вечерва на својот Фејсбук профил напиша дека постои реална можност да се направи ново парламентарно мнозинство, а потоа и нова стабилна влада која ќе организира редовни парламентарни избори.

– Доколку во Собранието се продолжи со тактизирање и ако на кој било начин се оневозможи гласање на важните закони, а особено Законот за јавно обвинителство, Изборниот законик, Законот за одбрана, разрешувањето на Мизрахи…, во тој случај постои реална можност ние да направиме ново парламентарно мнозинство, а потоа и нова стабилна влада која ќе организира редовни парламентарни избори, пишува Николковски.

Северна Македонија, како што се наведува, нема да биде заложник на партиски и криминални интереси, правната држава и европската иднина се приоритет на граѓаните и за тоа ќе се бориме до последниот атом.

Прочитајте и...  Уште 26 лица сместени во хотелот „Молика", капацитетот исполнет

Прочитај повеќе

MOZZART со донација од 50.000 евра за болниците во Македонија

Бојана Нојиќ

Бајрактар: Нема одлука за колективен одмор, во моментот не знаеме колку добиле отказ

Слободен печат

Шпанија ја помина Италија по бројот на заболени: Во еден ден починаа 932 луѓе

Слободен печат

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

Слободен печат

ЕК предложи нов пакет од 100 милијарди евра за спас на работните места

Слободен печат

Гужвите од маркетите се преселија онлајн: И пензионерите купуваат од дома, а за нарачка се чека пет дена

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вонредната состојба во Италија ќе продолжи до мај?

Слободен печат

Брачен пар од државен карантин преместен во гостиварската болница, се чекаат резултатите од тестирањето

Слободен печат

Кинеската економија се опоравува- Европа во колапс

Дејан Андоновиќ

МТСП апелира лицата што останаа без работа да аплицираат за минимална помош

Слободен печат

Најмалку 884 лица починале во старските домови во Франција

Слободен печат

Тестот бил негативен – починала по четири дена: Самохрана мајка најмладата жртва во Русија

Слободен печат