Николовски: МКЦ го прославува роденденот на уметноста

– Го славиме роденденот на уметноста. Тоа е светски ден на одбележување на уметноста. Ќе одбележиме со мултимедијална програма која започнува во 18 часот со детска креативна работилница. Меѓу останатите содржини ќе има и предавања во Планетариумот, на почетокот за деца, што ќе еволуира во предавање за возрасни во подоцнежните часови, изјави за Утрински брифинг на „Слободен печат“ на „Слободна ТВ“ Филип Николовски, програмски директор на МКЦ.

Влезот во текот на целата вечер е слободен. Има и две изложби. Една во галеријата на МКЦ, додека во горното реновирано фоаје ќе има и изложба од студенти.

Прочитајте и...  Решен проблемот со водоснабдување на жителите на Козле

Прочитај повеќе

ЦИВИЛ: Мирот единствен начин за надминување на омразата, насилството и национализмот

Слободен печат

Под притисок на зголемен број на случаи на ковид-19: Министер за здравство на Чешка поднесе оставка

Слободен печат

Сведоци даваат исказ за „Монструм“: Алфите не легитимираа и со девојката ни рекоа да седиме во кола

Слободен печат

Невработените мора да се пријават за да добијат картичка со пари

Премиерот Џонсон на идеја за враќање на карантинот во Велика Британија

Слободен печат

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алка по алка до синџир на супермаркети и империја: Основачот на „Лидл” е најбогат Германец со 41,8 милијарди евра

Слободен печат

Во грчкиот Парламент доставени три договори со Северна Македонија

МИА Агенција

Дикректорот на Токсикологија: Дали покрај маските, везирот, ракавиците, ќе мора да носиме и нунчаки за самоодбрана???

Слободен печат

Финансиско освежување за шведската економија: „Инјекција“ од 12 милијарди долари за излез од корона-кризата

Слободен печат

Барање до ЕУ: Три земји-членки на Унијата со предлог за економска помош за Белорусија

Слободен печат

Осомничениот за убиството на Саздо екстрадиран во Македонија

Слободен печат