Николовски: Ќе биде невозможно да имаме меѓународен мониторинг на изборите доколку тие се одржат во јуни

Во однос на лицитирањето со датуми, тој смета дека е несериозно денес што било да каже и рече дека на „Зоран Заев му се случува фијаско“.

ВМРО-ДПМНЕ е надева дека на утрешната средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе има доволно политичка волја и разум кај сите политички партии да се изгради консензус за датумот за одржување на изборите.

-Има бројни прашања за кои што треба да се дискутира, едното е справувањето со здравствена криза, второто е справување со економската криза, трето е секако одржувањето потенцијално на избори, четврто на што ние инсистираме, одговор на овие условувања кои што Бугарија ги поставува во однос на евроинтеграциите на Македонија“, изјави денеска потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски.

Во однос на лицитирањето со датуми, тој смета дека е несериозно денес што било да каже и рече дека на „Зоран Заев му се случува фијаско“.

Прочитајте и...  Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

-Тој кажа дека за нив посакуван датум е 14 јуни, тоа е за месец дена од денеска, а гледаме дека секој ден имаме новозаболени од корона вирусот, знаме дека период на инкубација е 14 до 21 ден, потенцијално и од овие новозаболени може да има други, тоа би било во самиот тек на кампањата, што значи во тек на изборите. Друго Европската Унија донесе одлука дека границите на ЕУ за патување и за влез и излез ќе бидат затворени најмалку до 15 јуни, а некои држави членки како Франција ја продолжија вонредната состојба до 24 јули. Тоа директно покажува дека ќе биде невозможно во Македонија да има меѓународен мониторинг на изборите доколку истите се случат како што Зоран Заев предлага на 14 јуни. И затоа не би одел со лицитација на никакви датуми денес додека не се видат сите факт- рече Николоски.

Прочитајте и...  Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат