Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе овозможи целосна дигитализација на македонското општество за период од четири години

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и Носител на изборна единица 4, денеска ги посети Струмица и струмичко, имаме една навистина интензивна агенда.

-Од утрово стартувавме, во текот на попладневните часови ќе имаме средба со граѓани во централното градско подрачје на Струмица како и во околните населби, ќе одиме во Банско, ќе одиме во Куклиш, вечерта ќе ја завршиме со една трибина посветена на меѓународната политика заедно со младите луѓе тука од Струмица. Причината зошто се наоѓаме токму во оваа населба Цветан Димов е затоа што сакаме да потенцираме на кој начин за жал градот не се развива, имаме други ветувања во изминатиот период, многу луѓе ни се пожалија дека инфраструктурно не им се решени проблемите, дека се уште нема донесено детален урбанистички план, ниту се соодветно решени инфраструктурните прашања како што е изградба на улици, канализации, одвод…, рече Николовски.

Прочитајте и...  Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Тој апелираше, тоа да се реши во следниот период, а, како што рече,  ќе се заложи владата на ВМРО-ДПМНЕ после 15 јули во соработка со општината тука за овие прашања да бидат надминати.

-За мене најзначајниот, најбитниот проект кој што ќе го обележи четири годишниот мандат 2020 – 2024 година е целосна дигитализација на македонското општество кое што треба да овозможи неколку работи. Прво силен удар на корупцијата затоа што преку 500 услуги кои во моментот се добиваат од разни државни институции и зависат од човечки фактор ќе бидат целосно дигитализирани за да се тргне човечкиот фактор од истите и да нема дискреционо одлучување на било кого, рече тој.

Најави комплетна дигитализација на основното и средното образование, со цел младите, новите генерации да фатат чекор со најмодерните светски држави и да можат да бидат конкурентни на европскиот и на светскиот пазар.

Прочитајте и...  Затнати цевки причина за нови прекини во водоснабдувањето во Тетово

-Ќе стимулираме и помагаме доедукација и дообука за сите млади кои што ќе сакаат да се пренасочат во овој сектор, обуките ќе бидат бесплатни, односно ќе ги плаќа државата се со цел да имаме што поконкурентен број на млади луѓе кои што можат да се занимаваат со оваа работа. И втората работа исклучителна значајна поврзана со екологијата. За жал Струмица е еден од најзагадените градови во Македонија. Тоа е така од неколку причини, прво од начинот на греење на огрев, и второ начинот на загревање на оранжериите тука во струмичко, за жал се користи огромна дрвна маса а дрвата се најголем производител на ПМ 5 и ПМ10 честички, рече тој.

Николовски најави дека се планира спроведување масовни проекти во екологијата конкретно тука во Струмица и струмичко, овозможување на топла вода, односно топла вода да стигне до секоја нива и до секоја оранжерија каде што за таа работа има можност.

Прочитајте и...  Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

-Понатаму секоја година 20 милиони евра, за четири години 80 милиони евра во делот на наводнување каде што ќе се возобноват постојни каналски мрежи, ќе се изградат нови каналски мрежи и ќе се градат акумулации и таа вода ќе може дел да се користи за наводнување, но дел исто така ќе може да се користи и за загревање во комбинација со сончевата енергија, рече Николовски.

Третата работа, рече, целосна гасификација вклучително и најбитно и за струмичкото поле за истата да се одбегне греењето со дрво и Струмица да е далеку почиста и помалку загадена од ова што е сега

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште