2 C
Скопје

Никола Тесла негувал многу чудни навики што навистина ќе ве изненадат

Покрај неговата генијалност, која никој не може да ја оспори, Никола Тесла имал многу специфични навики што другите не ги разбирале па често го нарекувале „луд научник“.

Дали сте знаеле дека му се лошело кога ќе види кајсија? Или дека кога ќе седнел да руча, тој прво го пресметувал волуменот на чинијата, чашата или садот во главата па потоа почнувал да јаде?

Кога ќе почнел да чита некоја книга, потоа посегнувал по сите останати дела од истиот автор.

Тесла имал пречувствителен вид и слух, па честопати имал големи проблеми кога во собата ќе почне да му зуи некој инсект како комарец или мува.

Тој бил левак, но со текот на времето успеал да ја истренира и десната рака, па често ги користел двете раце наизменично.

Прочитајте и...  Кира Најтли: „Никогаш повеќе нема да се соблечам пред машките режисери, немам потреба да ме гледаат гола сите тие...“

Имал навика да си ги брои своите чекори, ја пресметувал оддалеченоста на објектот или зградата од себе, а потоа и времето и неговата просечна брзина.

Profimedia
Profimedia

Овој научник обожавал гулаби, па дури имал и импровизирана амбуланта на прозорецот од неговата соба, во случај да долета некој повреден гулаб.

Тој не можел да гледа жени со обетки, а за фризурите кои биле модерни и актуелни во неговото време сметал дека се бизарни.

Интересен е фактот дека Никола Тесла бил опседнат со бројот 3 – секогаш користел три салфетки!

Поврзани вести

ВИДЕО | Домашен трик кој ќе ви го промени животот: Од истуткана облека до совршено испеглани парчиња без да ја допрете пеглата!

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола, нашинка во Франција: И тука побарувачката за вакцини е огромна, а ресурсите се ограничени

Јасмина Кантарџиева Димков

ВИДЕО | Русинката Маша пее на македонски јазик: Слушнете ја „Дали ти ќе дознаеш“

Слободен печат

Се проширува семејството на Софија, роботот според кој човештвото треба да биде уништено

Слободен печат

д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

Слободен Печат

ВИДЕО | Ивановска од ДКСК: Политичките одлуки поврзани со прашањата на рамковните вработувања само го дерогираат системот

Слободен печат

Остави Коментар