Никол Ман: Првата домородна Американка во вселената

Никол Ман/ Фото JOE MARINO / UPI / Profimedia

Американска астронаутка стана првата домородна Американка во вселената по најновото лансирање на НАСА, јави Би-Би-Си.

Поморскиот полковник Никол Ман (45) е една од четворицата астронаути кои од Меѓународната вселенска станица (ИСС) се упатија кон вселената.

Ман за Би-Би-Си изјави дека се надева дека мисијата ќе ги инспирира идните генерации на домородните Американци.

„Се надевам ќе ги инспирира младите домородци од Америка да ги следат своите соништа и да сфатат дека некои од тие бариери што се таму или порано биле таму сега се рушат“, рече таа.

„Секогаш кога можеме да направиме нешто што е прво или не било направено во минатото, тоа е многу важно“, додаде таа. „Тие ги имаат овие можности“.

Таа потекнува од племето Вилацки и има долгогодишно искуство во летање со различни авиони за американските маринци. Таа е наградена со шест медали за нејзината служба и била распоредена и во Ирак и во Авганистан.

Видео на денот