Никој во ЕУ не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија, смета Мас

Никој во Европската унија не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија, порача денеска германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на прес-конференцијата со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров.

-Оној, кој ќе успее да направи болни компромиси со своите соседи, кој ќе почне долгорочни реформи нему мораме да му ја отвориме вратата на ЕУ, тоа е духот на европскиот проект. Никој во ЕУ не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија. Сега останува на нас да го дадеме сето она што ни стои на располагање, како поддршка од ЕУ да го искористиме, рече Мас.

Тој истакна дека последната средба со Димитров ја имал пред околу два месеца во Берлин, нагласувајќи дека изминатиот период имале повеќе средби, што како што рече „покажува колку сте важни и колку е важен пристапниот процес.

Прочитајте и...  Брима Галуп: СДСМ и БЕСА имаат предност од 6.2% пред ВМРО-ДПМНЕ

Нагласи дека посакувал неговата посета да се одржи во подобри околности, но нагласи дека мора да се гледа напред кон иднината. Додаде дека не биле задоволни од одлуката на Советот, но напомена дека не се откажуваат.

-Потребна ни е согласност на сите во ЕУ и ќе продолжиме да работиме со луѓето од Северна Македонија. рече Мас и додаде дека стабилен и демократски развој е во интерес на сите граѓани.

Димитров нагласи дека оваа посета е јасна порака дека Северна Македонија ја има поддршката од Германија.

-Ние како држава, но и како регионот имаме незавршена работа и разговаравме што престои за да имаме успех и ЕУ и ние, успех дома и за целиот регион на Западен Балкан, бидејќи колку ние имаме интерес да бидеме дел од ЕУ и ЕУ има интерес да бидеме дел од неа, рече Димитров и додаде дека регионот географски и припаѓа на Унијата.

Прочитајте и...  Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Димитров ги оцени како извонредни билатралните односи со Германија и политичките и економските и нагласи дека ова година трговската размена со земјата ќе достигне над четири милијарди евра.

-Се надевам дека симболот на падот на Берлинскиот ѕид , кој беше еден вид кулминација на желбата на луѓето за слобода и демократија, за подавање рака и уривање на бариерите ќе ни даде поттик 30 години подоцна да ги рушуме една по една бариерите што нашиот регион го делат од ЕУ и ќе не поттурнат кон неповратно демократско трансформирање и мериторирање во ЕУ, рече Димитров.

Прочитај повеќе

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат