Никој не знаел што плива во Јадранското море, а сега се појави и снимка: Луѓето во шок (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

Никој не знаел што плива во Јадранското море, а сега се појави и снимка: Луѓето во шок (ВИДЕО)

Откако бил откриен првиот ваков полжав, веднаш биле откриени уште неколку, а целото тоа се случило на островот Чиова.

Морски ангел (Pneumodermopsis cfr. paucidens),  всушност е мал воден полжав за кој до овој октомври не се знаеше дека живее во Јадранското море.

Откако бил откриен првиот ваков полжав, веднаш биле откриени уште неколку на островот Чиово.

Сепак, иако досега овие полжави не биле најдени на Јадранот, тоа не мора да значи дека не постоеле и од порано.

Морските ангели се хранат со друг вид на водени полжави, Creseis acicula (sin. Creseis clava), кои исто така од неодамна биле откриени во Јадранот!

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close