Никој не знаел што плива во Јадранското море, а сега се појави и снимка: Луѓето во шок (ВИДЕО) - Слободен печат

Никој не знаел што плива во Јадранското море, а сега се појави и снимка: Луѓето во шок (ВИДЕО)

Морски ангел (Pneumodermopsis cfr. paucidens),  всушност е мал воден полжав за кој до овој октомври не се знаеше дека живее во Јадранското море.

Откако бил откриен првиот ваков полжав, веднаш биле откриени уште неколку на островот Чиово.

Сепак, иако досега овие полжави не биле најдени на Јадранот, тоа не мора да значи дека не постоеле и од порано.

Морските ангели се хранат со друг вид на водени полжави, Creseis acicula (sin. Creseis clava), кои исто така од неодамна биле откриени во Јадранот!

Прочитајте и...  Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Прочитај повеќе

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

15 − 3 =

Прочитај повеќе

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат

Баша: Оваа Влада има тенденција да го зграпчи Уставниот суд, со што прави државен удар

Слободен печат

ГРИПОТ ЈА ЗЕДЕ И ВТОРАТА ЖРТВА: Почина старец на Инфективна клиника

Слободен печат

Шилегов: Програмата на „Лајка“ не е Библија, па да не може да се смени