Никој не веруваше во резултатот на мечот Холандија-Косово! (ФОТО)

Косово успеа да извлече еден бод (1:1), а неверојатна е статистиката која ја имаа фудбалските холандски надежи. Поведоа „лалињата“ уште во 10 минута и се најавуваше дека лесно ќе ја оправдаат фаворитската улога на теренот.

Имаа посед на топката од 90%, дури 21 шут кон противничкиот гол, но тоа не беше доволно да ја затресе уште повеќе косовската мрежа.

Казната изненадувачки стигна во 69 минута после една грешка на холандскиот холман за израмнување.

– Навистина сите шанси не ги реализиравме. Противникот како да „паркираше“ автобус и тоа играчи на 16 години. Едноставно не можевме повеќе да го најдеме патот до нивниот гол – беше разочаран холандскиот селектор, Миша Висер.

Прочитајте и...  Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Има и една додатна шега која се врти низ социјалните мрежи, доколку ваков резултат имаше на една од ФИФА игрите, кој знае каде ќе завршеа конзолите за играње.

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка