Никогаш видено решение: Samsung Galaxy S11 ќе има целосно иновативен лизгачки екран (ФОТО)- Слободен печат

Никогаш видено решение: Samsung Galaxy S11 ќе има целосно иновативен лизгачки екран (ФОТО)

Samsung на годишно ниво поднесува барања за голем број патенти, кои мораат или не мораат да се најдат во идните уреди или технологии на оваа компанија.

Овој пат, јужнокорејскиот гигант патентираше ефективно решение за обезбедување на најголемата површина на екран на телефон, кој може да се смести во џеб.

Пријавата за патент на дизајнот е поднесена кон крајот на 2018. година, по кодот „KIPO“ (Korean Intellectual Property Office). Патентот е одобрен кон крајот на мај, а јавно е објавен на 24. јуни оваа година.

Во рамките на патентот се наоѓаат и 14 скици, на кои може да се види модерниот дизајн на телефонот, со т.н. „edge“ дисплеј на компанијата Samsung.

Специјална карактеристика на овој модел е тоа што може да се прошири во ширина на телефонот, по што површината на екранот се зголемува за околу 50 проценти.

Со оглед дека станува збор за дизајн на патент, не постојат детален опис, кој дава одговори на прашањата за тоа како овој смартфон ќе се користи.

Фотографиите покажуваат дека екранот од десната страна е зголемен, додека флексибилниот дисплеј останува заштитен од екстерни влијанија.

Она што се истакнува кај дизајнот е и „punch-hole“ системот за камера, кој е сместен во средината на горниот дел на екранот. Тоа значи дека овој дел од екранот нема да може да се поместува.

Прочитај повеќе

5 докажани начини за успешно интервју за работа

Слободен печат

Наши миленици: Маца Лукас, вистински позер!

Слободен печат

Здрава вода што се подготвува дома (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Хороскопските знаци и чевлите

Слободен печат

Прва жена фаворит за Оскар за филмска музика – Хилдур Гуднадотир

Слободен печат

Детоксикација на организмот после празниците

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen + two =

Прочитај повеќе

Почина Тери Џонс, актерот од познатата група „Монти Пајтон“

Слободен печат

Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајце и сланина

Слободен печат

Поддршка за Меган и Хари: Останете силни. Милиони луѓе ве поддржуваат!

Слободен печат

Спорт по породувањето: Кога да почнете и со кои активности?

Слободен печат

Водич за совршено перење на облека

Слободен печат

Потврдено: Жените со тежок карактер се попаметни

Слободен печат