Никогаш видено решение: Samsung Galaxy S11 ќе има целосно иновативен лизгачки екран (ФОТО)

Samsung на годишно ниво поднесува барања за голем број патенти, кои мораат или не мораат да се најдат во идните уреди или технологии на оваа компанија.

Овој пат, јужнокорејскиот гигант патентираше ефективно решение за обезбедување на најголемата површина на екран на телефон, кој може да се смести во џеб.

Пријавата за патент на дизајнот е поднесена кон крајот на 2018. година, по кодот „KIPO“ (Korean Intellectual Property Office). Патентот е одобрен кон крајот на мај, а јавно е објавен на 24. јуни оваа година.

Во рамките на патентот се наоѓаат и 14 скици, на кои може да се види модерниот дизајн на телефонот, со т.н. „edge“ дисплеј на компанијата Samsung.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Специјална карактеристика на овој модел е тоа што може да се прошири во ширина на телефонот, по што површината на екранот се зголемува за околу 50 проценти.

Со оглед дека станува збор за дизајн на патент, не постојат детален опис, кој дава одговори на прашањата за тоа како овој смартфон ќе се користи.

Фотографиите покажуваат дека екранот од десната страна е зголемен, додека флексибилниот дисплеј останува заштитен од екстерни влијанија.

Она што се истакнува кај дизајнот е и „punch-hole“ системот за камера, кој е сместен во средината на горниот дел на екранот. Тоа значи дека овој дел од екранот нема да може да се поместува.

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат