Никогаш видено решение: Samsung Galaxy S11 ќе има целосно иновативен лизгачки екран (ФОТО)

Samsung на годишно ниво поднесува барања за голем број патенти, кои мораат или не мораат да се најдат во идните уреди или технологии на оваа компанија.

Овој пат, јужнокорејскиот гигант патентираше ефективно решение за обезбедување на најголемата површина на екран на телефон, кој може да се смести во џеб.

Пријавата за патент на дизајнот е поднесена кон крајот на 2018. година, по кодот „KIPO“ (Korean Intellectual Property Office). Патентот е одобрен кон крајот на мај, а јавно е објавен на 24. јуни оваа година.

Во рамките на патентот се наоѓаат и 14 скици, на кои може да се види модерниот дизајн на телефонот, со т.н. „edge“ дисплеј на компанијата Samsung.

Прочитајте и...  Карди Би отворила профил на сајт за возрасни, па порача: Добродојдовте во мојот свет! (ФОТО)

Специјална карактеристика на овој модел е тоа што може да се прошири во ширина на телефонот, по што површината на екранот се зголемува за околу 50 проценти.

Со оглед дека станува збор за дизајн на патент, не постојат детален опис, кој дава одговори на прашањата за тоа како овој смартфон ќе се користи.

Фотографиите покажуваат дека екранот од десната страна е зголемен, додека флексибилниот дисплеј останува заштитен од екстерни влијанија.

Она што се истакнува кај дизајнот е и „punch-hole“ системот за камера, кој е сместен во средината на горниот дел на екранот. Тоа значи дека овој дел од екранот нема да може да се поместува.

Прочитај повеќе

Овие 3 хороскопски знаци повеќе сакаат авантура отколку сериозна врска

Слободен печат

Карди Би отворила профил на сајт за возрасни, па порача: Добродојдовте во мојот свет! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Секогаш ќе ја имам оваа болест, сега гледам…“: Селма Блер по 2 мачни години повторно јава коњ (ФОТО)

Слободен печат

Водени лудории во Кушадаси: Тамара Тодевска со семејството ужива во Турција! (ФОТО)

Васко Спасоски

Книгата која подигна прашина за кралското семејство ја режирале Меган и Хари?

Слободен печат

Актерката го откри суровиот план на Том Круз: Чека само една работа за да ја воведе ќерка си во Скиентологијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пар на македонската естрада? Летаат љубовни стрели помеѓу Ноне Неделковска и нејзиниот помлад колега Огнен Здравковски (ФОТО)

Васко Спасоски

Одличните хаус звуци на Вук Смиљаниќ доаѓаат во Скопје!

Васко Спасоски

Легендарниот „Роки“ изненади со имиџот: Сталоне малку се запуштил, пуштил стомак и брада (ФОТО)

Слободен печат

Оваа година на „Охрид-фест 2020“ ќе пеат само фолкерите!

Васко Спасоски

„Бомба“ е мал збор за неа: Елеонора е најжешката Македонка за ова лето – овие фотографии се доказ! (ФОТО)

Васко Спасоски

НОСЕТЕ ГИ БЕЗГРИЖНО! Еве како да ги спречите проблемите со кожата на лицето поради носењето маска на високи температури

Слободен печат