„Никогаш нема да стапнат во САД“, Амбасадата во Тирана со силна порака: 14 Албанци „нон-грата“ (ВИДЕО)

Амбасадата на САД во Тирана го започна денешниот ден со силна порака и предупредување за сите политичари и официјални лица кои се вклучени во корупција.

Додека истакнува дека е посветена на борбата против корупцијата и почитувањето и владеењето на правото ширум светот, а особено во Тирана, Амбасадата информира дека вкупно 100 официјални лица, од кои 14 Албанци, се прогласени за „нон-грата“ и нема да дозволи никогаш веќе да стапнат во Америка.

Преку видео на Фејсбук, американската амбасада ги дава некои од случаите на албанските функционери кои и претходно биле објавени како непосакувани лица од страна на Америка, како што е поранешниот главен обвинител Адриатик Лала, поранешниот градоначалник на Драч, Ванѓуш Дако и пратеникот Томи Доши.

Прочитајте и...  Премиерот на Тунис поднесе оставка

За овие и другите службени лица чии имиња не се откриваат, Амбасадата наведува дека државниот Секретар има надлежност да ги прогласи нив и нивните семејства трајно дисквалификувани од влегувањето во Америка, пренесува Балканвеб.

Çfarë është Përcaktimi sipas Nenit 7031(c)?

🇦🇱️ | Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe respektimin e sundimit të ligjit në mbarë botën. Lufta kundër korrupsionit është prioritet i punës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë. Këtë javë, ne do të shpjegojmë përcaktimet publike për korrupsion madhor sipas Nenit 7031(c) të legjislacionit të Shteteve të Bashkuara. Kur Shtetet e Bashkuara mësojnë se një zyrtar qeveritar i huaj është përfshirë në korrupsion madhor, Sekretari i Shtetit ka autoritetin të shpallë individët dhe anëtarët e familjes së tij/saj të afërt si të skualifikuar përgjithmonë për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. #ShqiperiaLuftonKorrupsionin #NdalKorrupsionit🇺🇸️ | The U.S. Government is committed to the fight against corruption and the respect for the rule of law all over the world. Fighting corruption is at the forefront of U.S. Embassy Tirana’s work in Albania. Each week we will highlight a different initiative that we have taken to combat corruption in Albania. This week, we’ll explain public designations for significant corruption under Section 7031(c) of U.S. law. When the United States learns that a foreign government official has been involved in significant corruption, the Secretary of State has the authority to designate the individuals and his or her immediate family members permanently ineligible to enter the United States. #AlbaniaFightsCorruption #StopCorruption

Publiée par U.S. Embassy-Tirana sur Lundi 21 octobre 2019

Прочитај повеќе

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Слободен печат

Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Слободен печат

Макрофинансиска помош од 80 милиони евра од ЕУ за С. Македонија за борба со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишни одмори и затворени граници: Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Слободен печат

Почна кампањата за помош на медицинските сестри кои работат во ковид центрите

Слободен печат

Путин: Поради пандемијата Русија влезе во длабока криза, но одговорот беше соодветен

Слободен печат

Нови 94 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа осум лица

Слободен печат

Фејсбук соочен со одлуката на Европскиот суд за правда, ќе ги разгледува последиците

Слободен печат

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Слободен печат