Никифоров: Зеленски начелно се согласува на средба со Путин во Истанбул

Владимир Зеленски и Владимир Путин
Владимир Зеленски и Владимир Путин / Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH/YURI KOCHETKOV

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е подготвен да ја прифати иницијативата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој сака да му организира средба со Владимир Путин, објави денеска украинскиот портал „Вести“, цитирајќи го членот на прес-службата на украинскиот претседател Серхиј Никифоров.

Порталот соопшти дека го контактирале Никифоров, кој им соопштил дека е рано да се зборува за форматот на средбата. Тасс пренесува дека според Никифоров станува збор само за начелно прифаќање на ваква средба.

Зеленски вчера имаше телефонски разговор со Ердоган, а претходно и рускиот претседател разговараше со својот турски колега .

Според соопштението од кабинетот на Ердоган, тој му кажал на својот украински колега дека Турција е подготвена да продолжи со напорите да посредува во мировниот дијалог меѓу Русија и Украина.

За време на вчерашниот телефонски разговор со Путин,апк, турскиот претседател понуди да организира состанок во Истанбул на кој ќе присуствуваат претставници на Русија, Украина и Обединетите нации.

Извор: МИА

Видео на денот