Никица Кусиникова: Потребна ни е промена на организациската култура кај работодавачите

„Жените постојано се во трка со времето, стремејќи се да бидат добри во сите социјални улоги. Жонглирањето меѓу обврските на работа и семејство е особено изразено кај мајките што се грижат за децата. Предзивик е, истовремено да се напредува во кариерата и да се биде добар родител. Повеќето жени ќе кажат, „Кога се сака сè се може“ и „Со добар план и организација може да се направи сè и на работа и во домот“, но во реалноста жената да биде успешна на двете полиња, потребна е промена на организациската култура кај работодавачите, односно поддршка од организациите каде што работи“, вели Никица Кусиникова, извршен директор на „Конект“.

Согледувајќи ја оваа потреба, проектот „Мамфорс“ (Mamforce) се залага за подигнување на свеста за важноста од балансот меѓу работата и приватниот живот, првенствено за вработените жени, за кои оваа секојдневна битка е најмалку лесна. „Мамфорс“ е алатка за родова еднаквост и одличен начин работодавачите да привлечат и да задржат квалитетен кадар, вреднувајќи ја индивидуалноста и давајќи поттик вработените да бидат што подобри работници и сѐ подобри личности. Со имплементацијата на „Мамфорс“ стандардот се подобрува сегашната практика, а тоа се постигнува преку воведување флексибилни работни ангажмани, специјализирани услуги, кои на вработените им ја олеснуваат грижата за семејството и програми за менторирање, кои овозможуваат балансирана родова застапеност, на помалку застапените жени или мажи во организацијата им помага да напредуваат во кариерата.

Прочитајте и...  Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кристијано Роналдо однапред, Георгина Родригез одзади: Погледнете какви фотки објави популарниот пар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гоца Тржан едвај врзува крај со крај поради пандемијата: Народов е среќен за тоа што естрадата нема од што да живее!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Антониа Гиговска со контра-став од нејзиниот колега Панчо: Го сакам моето тело и сега и кога ќе ослабам! (ФОТО)

Слободен печат

Семејни проблеми: Раста го отпушти менаџерот Марко, братот на Ана Николиќ!

Васко Спасоски

Дали сте пробале Гаспачо – шпанска супа со домати (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Невеста ги тера гостите да напишат есеј за да ги покани на свадба: Кој нема да напише автоматски е дисквалификуван!

Слободен печат

Адел повторно непрепознатлива: Се трансформираше како поддршка за Бијонсе

Слободен печат

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Слободен печат