Ники Хејли ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година

Ники Хејли/ Фото ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Еден од клучните членови на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Ники Хејли, ќе се кандидира за претседател на САД од редовите на републиканците во 2024 година, објави денеска американскиот медиум „Пост и Курир“.

Хејли, која две години беше амбасадор на Трамп во Обединетите нации, рече дека официјално ќе ја објави својата кандидатура на 15 февруари.

Трамп во ноември изјави дека се залага за неговиот нов избор за Белата куќа и досега тој е единствениот сериозен кандидат кој изјави дека дефинитивно е во игра.

Хејли (51) се претстави како дел од новата генерација републикански лидери.

Хејли, според анкетата на „Морнинг Консалт“, има просек од само три отсто во републиканските прелиминарни анкети за претседателските избори во 2024 година, зад Трамп со 48 отсто, гувернерот на Флорида Рон ДеСантис со 31 отсто и потпретседателот на Трамп, Мајк Пенс, исто така со едноцифрена бројка.

Пред да се приклучи на администрацијата на Трамп, Хејли помина шест години како гувернер на Јужна Каролина, а во 2016 година, кога Трамп ја освои претседателската функција, таа ги поддржа сенаторите Тед Круз и Марко Рубио на републиканските прелиминарни избори.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот