Нигеријците плачат за помош: Немаме пари, а имаме најдобар тим – Слободен печат
КошаркаСпорт

Нигеријците плачат за помош: Немаме пари, а имаме најдобар тим

Репрезентацијата на Нигерија се наоѓа во групата Б заедно со Русија, Аргенртина и Јужна Кореја.

На десетина денови пред стартот на Светското првенство во кошарка, некои репрезентации мака мачат со повредите, а некои со финансиите.

По штрајкот на репрезентативците од Брегот на Слонова Коска и на Венецуела, на беспарица се жалат и кошаркарите на Нигерија. Тие се пожалија дека Министерството за спорт на Нигерија не сака да им даде средства наменети за подготовките.

Поранешниот кошаркар на Феднербахче и член на Јута џез, Екпе Јудо, смета дека Нигерија во моментов го има најдобриот тим во историјата.

„ Две недели пред стартот на Мундобаскетот во Кина, Министерството за спорт не сака да ни додели средства за тренинзи, патувања, исхрана. Имаме посебен тим, можеби најдобриот тим во историјата и се надевам дека брзо ќе се разрешат работите. Но, не сум изненаден од сево ова што се случува“, напиша Јудо на својот профил на Твитер.

Колегата на Јудо од репрезентацијата, Чимези Мету изјави дека кошаркарите од свој џеб си ги плаќаат подготовките.
– Голема чест и привилегија е да се игра за Нигерија на СП. Меѓутоа спортската комисија на Нигерија одбива да ни плати за тренинзите, патувањата, исхрана и за опремата. За сиве овие работи претседателот на Федерацијата и ние самите кошаркари го плативме од свој џеб – вели Мету.

Репрезентацијата на Нигерија се наоѓа во групата Б заедно со Русија, Аргенртина и Јужна Кореја.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close