Ние вам Морина, вие нам - РАМПА - Слободен печат

Ние вам Морина, вие нам – РАМПА

Ооо Косовари. Откако станавте држава само со рампи ли ќе ја чувате. Рампа Горе, рампа Долу. Рампа за земјоделски производи, рампа за луѓе. Не знам што држава добивме во соседството. Одма е „скар“ со сите кои нешто ќе и „згрешат“. „Туѓе неќемо, своје не дамо“ – како оваа стара максима од времето на Титова Југославија да им е на врв на јазик. Така трговија не се води. Особено ако си увозно ориентирана земја. Така економски го осиромашуваш својот народ, го изолираш и го туркаш кон емиграција.

Башка, да се немало ниту малку дипломатска благодарност. Ви го испорачавме Томор Морина поранешниот член на УЧК, повторно влегувајќи во заладување на односите со Србија, а вие нам ни опнавте рампа на компири и мед!!! Не бива така комшии. Ние сме решиле да одиме во ЕУ и да ги почитуваме европските стандарди. А и вие ако сакате, а велите дека сакате, ќе мора да се адаптирате на тоа што е стандард. Не може секоја година да водиме трговски војни за се и сешто.

Прочитајте и...  Владата ќе ја одржи редовната 10-та седница

Имено, забраната за увоз на рибен подмладок и икра не се однесува само за Косово, туку и за сите останати земји кои немаат мониторинг, бидејќи земјава се подготвува од следната година да добие дозвола за извоз на свежа риба на европскиот пазар. Мерката е воведена согласно прописите на ЕУ за увоз на овие производи и е согласно и со Спогодбата за санитарни и фитосанитарни мерки на СТО каде Република Северна Македонија е членка од 2003 година, укажаат експертите.

Еве нашиот министер за економија Крешник Бектеши оди со добра воља во Приштина па белким ќе најде „заеднички јазик“ со вашиот Ендрид Шаља. За доборото на двата народа и за доброто на земјоделците. Зашто кај нас компири произведуваат и Македонците ама и Албанците и Србите и сите други. Јер компир, је компир. У него нема нација. Сите го јадат. Има и такви, комир гледаат, а месо јадат. Некои и риба јадат. Па ако ние останеме со компирот во уста, а вие само со рибата на суво, без компири, ќе ни застане во грло. Поарно да седнеме и една свежа риба со гарнирунг од комипри да направиме.

Прочитајте и...  Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

За проблемот со царините од сто насто со Србија не сакам да зборувам. И тоа е политички артикулирана мерка за добивање статус на независност. Тоа си е ваша работа. Но кога еднаш ќе го добиете, сами со себе ли ќе си живеете?

Кај и да е ќе мора да научите да живеете со другите. Па и со оние со кои не се согласувате.

Како и ние во Македонија.

Прочитај повеќе

Што значеше „Маршот за правда“

Ерол Шаќири

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Зоран Заев: Живеам како студент во Скопје, се хранам со виршли и салама

Слободен печат

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова

Сведочења на евакуираните Срби од Кина: Вухан навистина е град на духови, во Шангај ситуацијата не е толку драстична

Слободен печат

Се моли правдата да се расони!

Сашо Орданоски

1 comment

Oliver 20/08/2019 - 17:29 at 17:29

Jedine rampe koje podržavam su rampe u košarci, nadam se da će srbski košarkaši u Kini obilato da ih postavljaju ostalim reprezentacijama.

Reply

Остави Коментар

4 × четири =

Прочитај повеќе

Елена Мирческа: Работам на тоа да се разбијат стереотипите дека во спортот мажите се доминантни

Слободен Печат

Американската и македонската демократска дилема

Денко Малески

Во Србија повеќе си ги сакаат децата?

Срѓан Ивановиќ

Само посебни граѓани ќе добијат обичен пасош!

Мирослава Бурнс

(ГАЛЕРИЈА) Стотици луѓе на маршот „Чекориме за правда“, повикаа за правни разрешници и крај на криминалот

Слободен печат

ХАКЕРИТЕ ЈА КОРИСТАТ ПАНИКАТА: Дигитален „коронавирус“ краде податоци од корисници на интернет

Слободен печат