Ние можеме да им пренесеме коронавирус на мачките, а дали можат и тие на нас?

По веста дека тигар во зоолошка градина во Њујорк е позитивен на коронавирус, први симптоми на болеста почнале да покажуваат уште шест тигри и лавови, со кои „нулти“ тигарот бил во контакт, пренесува CNN.

Пред неколку недели се појави вест дека жена од Белгија, која е позитивна на коронавирус, ја заразила својата домашна мачка. Меѓутоа, иако мачката имала респираторни проблеми и вирусот е пронајден во нејзиниот измет, истражувачите уште не се сигурни дали мачката е болна од Ковид-19 или од некоја друга болест.

Што откриваат тие случаи?

Се чини дека иако луѓето можат да им пренесат коронавирус на мачките, стручњаците се согласуваат дека постои мала веројатност да добиете Ковид-19 од нив.

Прочитајте и...  Актерката Драгана Левенска ви препорачува три дестинации за ова лето, а открива и каде има најубаво топено сирење! (ФОТО)

„Суштината е дека не постои доказ дека некоја мачка може да го пренесе вирусот на луѓето“, рекла Сара Кади, ветеринар и истражувач од Универзитетот во Кембриџ.

Кен Смит, професор по патологија од Кралскиот ветеринарен колеџ-универзитет во Лондон, вели дека нема докази дека мачките кои по природен пат се зарзаени со коронавирус, можат да исфрлат од себе доволно голема количина од вирусот за да ги заразат другите мачки или луѓето.

„Поедини случаи на пренос на вирусот од човек на животно, во никој случај не го намалуваат фактот дека коронавирусот се шири од човек на човек“, заклучува Смит.

Но додека не се дознае повеќе за коронавирусот, стручњаците прелагаат сите луѓе на кои им е дијагностициран Ковид-19, да го намалат контактот со својата мачка за да ја избегнат шансата да го заразат својот љубимец, иако таа е многу мала.

Прочитајте и...  Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат